  • C2012Y5V0J226Z
C2012Y5V0J226Z
advertisement
Manufacturer No:
C2012Y5V0J226Z
HK JDW NO:
769-C2012Y5V0J226Z
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C2012Y5V0J226Z
Description:
C 22μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 16846
Step5Bar-code shipping tag
C2012Y5V0J226Z
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm