  • C202T105K5R5CP
C202T105K5R5CP
advertisement
Manufacturer No:
C202T105K5R5CP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C202T105K5R5CP
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C202T105K5R5CP Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.A case of Molded is used to package the product.Rated DC is 50V for this electrical part.
C202T105K5R5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C202T105K5R5CP Applications
There are a lot of KEMET C202T105K5R5CP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C202T105K5R5CP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/05
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    12.7mm