  • C202T474K5R5CR
C202T474K5R5CR
advertisement
Manufacturer No:
C202T474K5R5CR
HK JDW NO:
417-C202T474K5R5CR
Package:
Axial
Datasheet:
C202T474K5R5CR
Purchasing and Inquiry
C202T474K5R5CR Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.The product is packaged in a Axial case.Electrical part rated at DC 50V voltage.
C202T474K5R5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C202T474K5R5CR Applications
There are a lot of KEMET C202T474K5R5CR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C202T474K5R5CR
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    12.7mm