  • C20ALGR5330AASK
C20ALGR5330AASK
advertisement
Manufacturer No:
C20ALGR5330AASK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C20ALGR5330AASK
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP FILM 33UF 10% 1.4KVDC RAD
Step5Bar-code shipping tag
C20ALGR5330AASK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 70°C
  • Series
    C20A
  • Size / Dimension
    2.953" Dia (75.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Threaded, Male
  • Applications
    Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    33 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.2 mOhms
  • Lead Spacing
    1.378" (35.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    1400V (1.4kV)
  • Features
    Long Life
  • Voltage Rating - AC
    640V