  • C222T474K1R5CM
C222T474K1R5CM
advertisement
Manufacturer No:
C222T474K1R5CM
HK JDW NO:
417-C222T474K1R5CM
Purchasing and Inquiry
C222T474K1R5CM Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.A Axial case contains the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 100V volts DC.
C222T474K1R5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C222T474K1R5CM Applications
There are a lot of KEMET C222T474K1R5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C222T474K1R5CM
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TRAY
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/05
  • Diameter
    8.89mm
  • Length
    17.53mm