  • C247-075-3AE
C247-075-3AE
advertisement
Manufacturer No:
C247-075-3AE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-C247-075-3AE
Package:
Datasheet:
C247-075-3AE
Description:
OHMITE C247-075-3AE Heat Sink, TO-247, 38 mm, 20.47 mm, 75 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C247-075-3AE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Clip, PC Pin
  • Material
    Aluminum
  • Weight
    45.359237g
  • Shape
    Rectangular, Fins
  • Package Cooled
    TO-247
  • Material Finish
    Black Anodized
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Board Level, Vertical
  • Color
    Black
  • Attachment Method
    3 Clips and PC Pin
  • Height Off Base (Height of Fin)
    0.710 18.03mm
  • Thermal Resistance @ Forced Air Flow
    2.00°C/W @ 300 LFM
  • Natural Thermal Resistance
    2 °C/W
  • Power Dissipation @ Temperature Rise
    2.5W @ 20°C
  • Height
    38mm
  • Length
    2.953 75.00mm
  • Width
    1.500 38.10mm