  • C276CC35600AA0J
C276CC35600AA0J
advertisement
Manufacturer No:
C276CC35600AA0J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C276CC35600AA0J
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C276CC35600AA0J
Purchasing and Inquiry
C276CC35600AA0J Overview
Electrical devices with 0.528 13.40mm lead spacing are used in this application.A temperature of -25°C~85°C is suitable for operation of the device.
C276CC35600AA0J Features
C276CC35600AA0J Applications
There are a lot of KEMET C276CC35600AA0J applications of film capacitors.
  • Filtering
  • Bypassing
  • RFI for automotive
  • TV and monitor sets
  • Filters
  • IGBT
  • Satellite TV
  • Audio/video equipment
  • VCO's
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
C276CC35600AA0J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    C276
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Applications
    Motor Run; Motor Start
  • Capacitance
    60μF
  • Voltage - Rated DC
    470V
  • Voltage - Rated AC
    470V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.528 13.40mm
  • Diameter
    50mm
  • Height
    121mm
  • Height Seated (Max)
    4.803 122.00mm