  • C300K6R3E
C300K6R3E
advertisement
Manufacturer No:
C300K6R3E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-C300K6R3E
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
Description:
RES CHAS MNT 6.3 OHM 10% 300W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C300K6R3E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to C300K6R3E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~400°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    Corrib®280
  • Size / Dimension
    1.125Diax8.500L 28.58mmx215.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    6.3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    300W
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    28.58mm
  • Construction
    Vitreous Enamelled
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    43V
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Diameter
    28.58mm
  • Height
    47.63mm