  • C315C102M5R5TA
C315C102M5R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C315C102M5R5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C315C102M5R5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 1603
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C315C102M5R5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    1510
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    2.54mm
  • Length
    5.33mm
  • Width
    3.81mm