  • C315C562M1U5TA
C315C562M1U5TA
advertisement
Manufacturer No:
C315C562M1U5TA
HK JDW NO:
417-C315C562M1U5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
5.6nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 1928
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C315C562M1U5TA
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    1510
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    2.54mm
  • Length
    5.33mm
  • Width
    3.81mm