  • C3216X6S1A106K085AB
C3216X6S1A106K085AB
advertisement
Manufacturer No:
C3216X6S1A106K085AB
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C3216X6S1A106K085AB
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
C 10μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 6897
Step5Bar-code shipping tag
C3216X6S1A106K085AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.85mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm