  • C3216X6S1C226M
C3216X6S1C226M
advertisement
Manufacturer No:
C3216X6S1C226M
HK JDW NO:
769-C3216X6S1C226M
Package:
Datasheet:
Description:
22μF 16V Ceramic Capacitor 20% 22% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 5698
Step5Bar-code shipping tag
C3216X6S1C226M
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm