  • C3225X7S1H685K250AB
C3225X7S1H685K250AB
advertisement
Manufacturer No:
C3225X7S1H685K250AB
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C3225X7S1H685K250AB
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3225X7S1H685K250AB Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C3225X7S1H685K250AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C3225X7S1H685K250AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C3225X7S1H685K250AB applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C3225X7S1H685K250AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.5mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm