  • C410C103K5R5CA7200
C410C103K5R5CA7200
advertisement
Manufacturer No:
C410C103K5R5CA7200
HK JDW NO:
417-C410C103K5R5CA7200
Description:
AxiMax 400 Comm X7R 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
C410C103K5R5CA7200
    Through Hole
  • Mounting Type
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AxiMax 400 Comm X7R
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK; BULK; TR, 12 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25.4mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Voltage
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    2.54mm