  • C44PRGR6120RASK
C44PRGR6120RASK
advertisement
Manufacturer No:
C44PRGR6120RASK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C44PRGR6120RASK
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
C44P-R 120μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Male 1400V 1.4kV-DC 640V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
C44PRGR6120RASK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C44P-R
  • Size / Dimension
    3.740Dia 95.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Threaded, Male
  • Applications
    Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    1400V 1.4kV
  • Voltage - Rated AC
    640V
  • Lead Spacing
    1.378 35.00mm
  • Height Seated (Max)
    7.835 199.00mm