  • C4532X7R1H155KT5
C4532X7R1H155KT5
advertisement
Manufacturer No:
C4532X7R1H155KT5
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C4532X7R1H155KT5
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
C4532X7R1H155KT5
Description:
C 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Quantity:
In Stock : 7419
Step5Bar-code shipping tag
C4532X7R1H155KT5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm