  • C4532X7T2E684M160KA
C4532X7T2E684M160KA
advertisement
Manufacturer No:
C4532X7T2E684M160KA
HK JDW NO:
769-C4532X7T2E684M160KA
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
C4532X7T2E684M160KA Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
C4532X7T2E684M160KA Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7T being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
C4532X7T2E684M160KA Applications
There are a lot of TDK Corporation C4532X7T2E684M160KA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C4532X7T2E684M160KA
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm