  • C4AF3EW5200T3AK
C4AF3EW5200T3AK
advertisement
Manufacturer No:
C4AF3EW5200T3AK
HK JDW NO:
417-C4AF3EW5200T3AK
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Description:
FILM, POWER, METALLIZED POLYPROP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C4AF3EW5200T3AK
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    C4AF
  • Size / Dimension
    2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    20 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.2 mOhms
  • Lead Spacing
    2.067" (52.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    800V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    400V