  • C503B-BCS-CW0Y0451-030
C503B-BCS-CW0Y0451-030
advertisement
Manufacturer No:
C503B-BCS-CW0Y0451-030
Manufacturer:
Cree Inc.
HK JDW NO:
163-C503B-BCS-CW0Y0451-030
Package:
Radial
Description:
Quantity:
In Stock : 496
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C503B-BCS-CW0Y0451-030
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Blue
  • Depth
    5.8mm
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    120mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Viewing Angle
    30°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    30mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5.00mm Dia
  • Luminous Intensity
    5.6 cd
  • Millicandela Rating
    5600mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    470nm
  • Height
    12.7mm
  • Length
    5.8mm