  • C5750X7R1C476M
C5750X7R1C476M
advertisement
Manufacturer No:
C5750X7R1C476M
HK JDW NO:
769-C5750X7R1C476M
Package:
Datasheet:
Description:
47μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 6547
Step5Bar-code shipping tag
C5750X7R1C476M
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Length
    5.7mm