  • C5750X7R2E105M230KE
C5750X7R2E105M230KE
advertisement
Manufacturer No:
C5750X7R2E105M230KE
HK JDW NO:
769-C5750X7R2E105M230KE
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
C5750X7R2E105M230KE Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 250V can be used for operation.
C5750X7R2E105M230KE Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
C5750X7R2E105M230KE Applications
There are a lot of TDK Corporation C5750X7R2E105M230KE applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C5750X7R2E105M230KE
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    5mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    3.1mm
  • Length
    5.7mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm