  • C5750X7S2A156M250KB
C5750X7S2A156M250KB
advertisement
Manufacturer No:
C5750X7S2A156M250KB
HK JDW NO:
769-C5750X7S2A156M250KB
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
C5750X7S2A156M250KB Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7S.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
C5750X7S2A156M250KB Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C5750X7S2A156M250KB Applications
There are a lot of TDK Corporation C5750X7S2A156M250KB applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C5750X7S2A156M250KB
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    5mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Height
    2.5mm
  • Length
    5.7mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm