  • C951U332MVWDBA7317
C951U332MVWDBA7317
advertisement
Manufacturer No:
C951U332MVWDBA7317
HK JDW NO:
417-C951U332MVWDBA7317
Package:
Radial, Disc
Purchasing and Inquiry
C951U332MVWDBA7317 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.472Dia 12.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 400V.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C951U332MVWDBA7317 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 400V
C951U332MVWDBA7317 Applications
There are a lot of KEMET C951U332MVWDBA7317 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C951U332MVWDBA7317
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Series
    C900AH SFTY X1-400 Y1-400
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    4720
  • Voltage
    400V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    12mm