  • C9TS5MD5460AARX
C9TS5MD5460AARX
advertisement
Manufacturer No:
C9TS5MD5460AARX
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C9TS5MD5460AARX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C9TS5MD5460AARX
Description:
C9T 46μF Film Capacitor -5% +15% Radial, Can Terminal Block 415V-DC 415V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C9TS5MD5460AARX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C9T
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    2.953Dia 75.00mm
  • Tolerance
    -5% +15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    3 Phase, Power Factor Correction (PFC)
  • Capacitance
    46μF
  • Voltage - Rated DC
    415V
  • Voltage - Rated AC
    415V
  • Approval Agency
    VDE
  • Physical Dimension
    D75.0XH160.0 (mm)/D2.953XH6.299 (inch)
  • Operating Frequency
    50Hz Hz
  • Lead Spacing
    0.748 19.00mm
  • Filter Type
    THREE PHASE EMI FILTER
  • Rated Current
    14A
  • Diameter
    75mm
  • Height Seated (Max)
    6.378 162.00mm