  • CA052X102M5RAC7800
CA052X102M5RAC7800
advertisement
Manufacturer No:
CA052X102M5RAC7800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CA052X102M5RAC7800
Package:
0508 (1220 Metric)
Purchasing and Inquiry
CA052X102M5RAC7800 Overview
When seated, the maximum height reaches 0.035 0.90mm.It operates on a size/dimension of 0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm.There is no temperature coefficient for it.There are no cases included with the product.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 50VV.
CA052X102M5RAC7800 Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
A temperature coefficient of X7R
CA052X102M5RAC7800 Applications
There are a lot of KEMET CA052X102M5RAC7800 applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CA052X102M5RAC7800
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2017
  • Series
    X
  • Size / Dimension
    0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm