  • CA052X104K5RAC7536
CA052X104K5RAC7536
advertisement
Manufacturer No:
CA052X104K5RAC7536
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CA052X104K5RAC7536
Package:
0508 (1220 Metric)
Purchasing and Inquiry
CA052X104K5RAC7536 Overview
Seating height reaches 0.035 0.90mm.This program operates with 0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm as its size/dimension.This chip has a voltage rating of 50V volts.A temperature coefficient of X7R is assigned to it.A 0508 (1220 Metric) case is used for packaging the product.
CA052X104K5RAC7536 Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of X7R
CA052X104K5RAC7536 Applications
There are a lot of KEMET CA052X104K5RAC7536 applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CA052X104K5RAC7536
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    X
  • Size / Dimension
    0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm