  • CA052X683K5RAC7800
CA052X683K5RAC7800
advertisement
Manufacturer No:
CA052X683K5RAC7800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CA052X683K5RAC7800
Package:
0508 (1220 Metric)
Purchasing and Inquiry
CA052X683K5RAC7800 Overview
A seat's maximum height is 0.035 0.90mm.Size/dimension of 0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm is used.Temperature coefficient is X7R.A case of 0508 (1220 Metric) is used to package the product.Rated DC is 50V for this electrical part.
CA052X683K5RAC7800 Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
A temperature coefficient of X7R
CA052X683K5RAC7800 Applications
There are a lot of KEMET CA052X683K5RAC7800 applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CA052X683K5RAC7800
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2017
  • Series
    X
  • Size / Dimension
    0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm