  • CA18CAN12POTA
CA18CAN12POTA
advertisement
Manufacturer No:
CA18CAN12POTA
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-CA18CAN12POTA
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
Description:
10V~40V Capacitive Cylinder, Threaded - M18 CA Series Plastic Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
CA18CAN12POTA Overview
You will find it included in the Cylinder, Threaded - M18 package to make it easier for you. At temperatures of -30°C~85°C, proximity sensors work well. Near proximity sensors in DC circuits can withstand voltages up to 40V. DC proximity sensors should not have currents lower than 10V, or they could damage the circuit.
CA18CAN12POTA Features
CA Series
Operating Temperature: -30°C~85°C
Sensing Distance: 0.118 ~ 0.472 (3mm ~ 12mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Response Frequency: 50Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
CA18CAN12POTA Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. CA18CAN12POTA Proximity Sensors applications.
  • Self-driving cars
  • PC monitors
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Lighting
  • Usage in Security
  • Smart toilets
  • Contact less switching
  • Counter System
  • Non-ferrous objects detection
  • Collision detection on robots
Step5Bar-code shipping tag
CA18CAN12POTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2015
  • Series
    CA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~40V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NO, 4-Wire
  • Sensing Distance
    0.118 ~ 0.472 (3mm ~ 12mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    50Hz
  • Max Supply Voltage (DC)
    40V
  • Min Supply Voltage (DC)
    10V