  • CA30CAF16POTA
CA30CAF16POTA
advertisement
Manufacturer No:
CA30CAF16POTA
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-CA30CAF16POTA
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
Description:
10V~40V Capacitive Cylinder, Threaded - M30 CA Series Plastic Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
CA30CAF16POTA Overview
CA30CAF16POTA Features
CA Series
Operating Temperature: -30°C~85°C
Sensing Distance: 0.630 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Response Frequency: 50Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
CA30CAF16POTA Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. CA30CAF16POTA Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Wearables
  • Office automation equipment
  • Air-conditioners
  • Measurement of the distance from the target
  • Notebooks
  • Automation
  • Usage in Security
  • Recycling plants
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
CA30CAF16POTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    CA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~40V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NO, 4-Wire
  • Sensing Distance
    0.630 (16mm)
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    50Hz