  • CAV25M01VE-GT3
CAV25M01VE-GT3
advertisement
Manufacturer No:
CAV25M01VE-GT3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-CAV25M01VE-GT3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CAV25M01VE-GT3
Description:
Surface Mount Automotive, AEC-Q100 8 Pin Memory IC Automotive, AEC-Q100 Series 1 Mb kb 4.9mm mm
Quantity:
In Stock : 33
Step5Bar-code shipping tag
CAV25M01VE-GT3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.39mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 20 hours ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    40 ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    1 Mb
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Length
    4.9mm