  • CB028D0153JBA
CB028D0153JBA
advertisement
Manufacturer No:
CB028D0153JBA
HK JDW NO:
66-CB028D0153JBA
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CB028D0153JBA
Description:
CB 0.015μF Film Capacitor ±5% 1210 (3225 Metric) Solder Pads 63V-DC 40V-AC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CB028D0153JBA
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CB
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.3mm