  • CB037D0224JBA
CB037D0224JBA
advertisement
Manufacturer No:
CB037D0224JBA
HK JDW NO:
66-CB037D0224JBA
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CB037D0224JBA
Purchasing and Inquiry
CB037D0224JBA Overview
Temperatures of -55°C~125°C are suitable for operating the device.
CB037D0224JBA Features
CB037D0224JBA Applications
There are a lot of AVX Corporation CB037D0224JBA applications of film capacitors.
  • Coupling, decoupling
  • Blocking
  • Switch-mode power supplies
  • RF Modules
  • Lighting
  • Satellite TV
  • Bypassing
  • IGBT
  • Test and measuring equipment
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
CB037D0224JBA
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2007
  • Series
    CB
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.126W 4.70mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    4.7mm