  • CB042E0224KBC
CB042E0224KBC
advertisement
Manufacturer No:
CB042E0224KBC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB042E0224KBC
Package:
2220
Datasheet:
Description:
220nF Film Capacitor 10% 2220 SMD/SMT 63V-DC Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CB042E0224KBC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):63
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
  • Height
    3.3mm
  • Length
    5.8mm