  • CB052K0273JBC
CB052K0273JBC
advertisement
Manufacturer No:
CB052K0273JBC
HK JDW NO:
66-CB052K0273JBC
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
CB052K0273JBC
Description:
CB 0.027μF Film Capacitor ±5% 2824 (7260 Metric) Solder Pads 630V-DC 250V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CB052K0273JBC
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    CB
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.240W 7.20mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6.1mm