  • CB15JB2R00
CB15JB2R00
advertisement
Manufacturer No:
CB15JB2R00
HK JDW NO:
762-CB15JB2R00
Package:
Axial
Datasheet:
CB15JB2R00
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
CB15JB2R00
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Series
    CB
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.512 Squarex1.890L 13.00mmx48.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    2Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    700V
  • Lead Diameter
    0.8 mm