  • CB177G0474J--
CB177G0474J--
advertisement
Manufacturer No:
CB177G0474J--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB177G0474J--
Package:
5040 (127102 Metric)
Datasheet:
CB177G0474J--
Description:
CB 0.47μF Film Capacitor ±5% 5040 (127102 Metric) Solder Pads 250V-DC 160V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CB177G0474J--
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5040 (127102 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CB
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.504Lx0.402W 12.80mmx10.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    10.2mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm
  • Length
    12.8mm