  • CB1AH-T-M-12V
CB1AH-T-M-12V
advertisement
Manufacturer No:
CB1AH-T-M-12V
HK JDW NO:
590-CB1AH-T-M-12V
Package:
Datasheet:
CB1AH-T-M-12V
Description:
Automotive Relays CB Relay (Heat resistant, Bracket)
Step5Bar-code shipping tag
CB1AH-T-M-12V
  • Mount
    Brackets
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Feature
    Sealed - Fully
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Termination Style
    Quick Connect - Multiple Sizes
  • Body Length or Diameter
    26.5mm
  • Body Breadth
    22 mm
  • Physical Dimension
    26.5mm x 22mm x 25.5mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    40A
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    14V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Coil Resistance
    80Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    14VDC - Nom
  • Coil Current
    150mA
  • Must Operate Voltage
    7VDC
  • Power Consumption
    1.8W
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    25.5mm