  • CB2518T4R7MR
CB2518T4R7MR
advertisement
Manufacturer No:
CB2518T4R7MR
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-CB2518T4R7MR
Package:
1007 (2518 Metric)
Datasheet:
CB2518T4R7MR
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.2A 130 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CB2518T4R7MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1007 (2518 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CB
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2mm
  • Construction
    Wound Chip
  • Current Rating
    1.2A
  • Case Code (Metric)
    2518
  • Case Code (Imperial)
    1007
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    130mOhm Max
  • Max DC Current
    1.2A
  • Frequency - Self Resonant
    46MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Saturation
    310mA
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Special Feature
    DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm