  • CB2JB1R30
CB2JB1R30
advertisement
Manufacturer No:
CB2JB1R30
HK JDW NO:
762-CB2JB1R30
Package:
Axial
Datasheet:
CB2JB1R30
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.3Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CB2JB1R30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CB
  • Size / Dimension
    0.252 Squarex0.709L 6.40mmx18.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.3Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Height
    6.2mm