  • CBR10-J010
CBR10-J010
advertisement
Manufacturer No:
CBR10-J010
HK JDW NO:
154-CBR10-J010
Package:
4-Square, CM
Datasheet:
CBR10-J010
Purchasing and Inquiry
CBR10-J010 Overview
Bridge rectifier has 4 pins.A 4-Square, CM package is a type of electronic component.Monitoring of the reverse leakage current should be undertaken, and it must not exceed zero.Bridge rectifier is mounted using the Through Hole method.Keeping the temperature at -65°C~150°C TJ ensures normal operation.In terms of output voltage, 5A is the maximum voltage that can be supported.Monitor surge current and prevent it from exceeding 150A.Powering this device requires a peak reverse voltage of 10μA.
CBR10-J010 Features
4 pin count
4-Square, CM package
operating at a temperature of -65°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 5A
peak reverse voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
CBR10-J010 Applications
There are a lot of Central Semiconductor Corp CBR10-J010 applications of bridge rectifiers.
  • Welding equipment
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Solid state SCR based switches
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Military and other high-reliability applications
Step5Bar-code shipping tag
CBR10-J010
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-Square, CM
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    S-XUFM-W4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 5A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Max Surge Current
    150A
  • Output Current-Max
    5A
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Height
    6.9mm
  • Length
    15.75mm
  • Width
    15.75mm