  • CBT3245ABQ-Q100X
CBT3245ABQ-Q100X
advertisement
Manufacturer No:
CBT3245ABQ-Q100X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-CBT3245ABQ-Q100X
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CBT3245ABQ-Q100X
Description:
20 Terminations4V~5.5V 20 Pin 74CBT3245 Signal switch74CBT Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
CBT3245ABQ-Q100X Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 20-VFQFN Exposed Pad.Tape & Reel (TR) is the packaging method.In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .The multiplexers uses an analog IC Bus Switch as the analog part of the circuit.When the operating temperature is kept at -40°C~85°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.With a supply voltage of 4V~5.5V, designers have greater flexibility of digital controlled switch.These multiplexers are members of the 74CBT series, which provide extensive application potential.As parts of its basic configuration, 20 terminations are desgined.The base part number is 74CBT3245, which can also be used to find its logic switch related parts.The multiplexer's system is powered by 5V volts.In this turn signal switch, there are 20 component pins.As a type of supply, Single is employed.There are 20 pins on it.Multiplexer ics are mounted in the direction of Surface Mount.Among the family of CBT/FST/QS/5C/B the logic switch is a member.Signal multiplexer contains 8 bits.It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) be kept at 4V so that unnecessary failures can be prevented.Not being affected by the external factors, consumes 1μA current of multiplexer ic.Reliable performance of the multiplexers can be achieved when a supply voltage of 5V is provided.The resistance of the signal switching is 2.The system operates with a resistance of 10Ohm.
CBT3245ABQ-Q100X Features
Supplied in the 20-VFQFN Exposed Pad package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
CBT3245ABQ-Q100X Applications
  • D/A converters
  • Used to connect a single source to multiple destinations
  • Electronic circuits
  • Paper plants
  • A/D converters
  • Arithmetic Logic Units
  • Logic gates for other digital devices
  • Small scale TV wall
  • Data bus control
  • Microprocessor instruction decoding
Step5Bar-code shipping tag
CBT3245ABQ-Q100X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Type
    Single
  • Output Polarity
    TRUE
  • High Level Output Current
    -128mA
  • Low Level Output Current
    128mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74CBT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    Bus Switch
  • Resistance
    10Ohm
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74CBT3245
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    8 x 1:1
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V