  • CC0201KRX5R5BB153
CC0201KRX5R5BB153
advertisement
Manufacturer No:
CC0201KRX5R5BB153
HK JDW NO:
898-CC0201KRX5R5BB153
Datasheet:
CC0201KRX5R5BB153
Purchasing and Inquiry
CC0201KRX5R5BB153 Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.The unit can operate at 6.3V Volts DC - Rated DC.
CC0201KRX5R5BB153 Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CC0201KRX5R5BB153 Applications
There are a lot of Yageo CC0201KRX5R5BB153 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0201KRX5R5BB153
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
    Halogen Free
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm