  • CC0402KRX7R8BB101
CC0402KRX7R8BB101
advertisement
Manufacturer No:
CC0402KRX7R8BB101
HK JDW NO:
898-CC0402KRX7R8BB101
Datasheet:
CC0402KRX7R8BB101
Purchasing and Inquiry
CC0402KRX7R8BB101 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
CC0402KRX7R8BB101 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0402KRX7R8BB101 Applications
There are a lot of Yageo CC0402KRX7R8BB101 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0402KRX7R8BB101
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    Halogen Free
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm