  • CC0603JRNPO9BN101
CC0603JRNPO9BN101
advertisement
Manufacturer No:
CC0603JRNPO9BN101
HK JDW NO:
898-CC0603JRNPO9BN101
Datasheet:
CC0603JRNPO9BN101
Purchasing and Inquiry
CC0603JRNPO9BN101 Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.With the voltage 50V, it is capable of operating.This capacitor has a resistance of 100GOhm because it is separated by an insulating material. Insulation resistance is the alternating-current resistance between electrical conductors or systems of conductors as a result of the material.
CC0603JRNPO9BN101 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0603JRNPO9BN101 Applications
There are a lot of Yageo CC0603JRNPO9BN101 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CC0603JRNPO9BN101
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    50V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm