  • CC0603JRX7R8BB153
CC0603JRX7R8BB153
advertisement
Manufacturer No:
CC0603JRX7R8BB153
HK JDW NO:
898-CC0603JRX7R8BB153
Datasheet:
CC0603JRX7R8BB153
Description:
CC 0.015μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 1958
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CC0603JRX7R8BB153
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm