  • CC0603KRX7R7BB683
CC0603KRX7R7BB683
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX7R7BB683
HK JDW NO:
898-CC0603KRX7R7BB683
Datasheet:
CC0603KRX7R7BB683
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX7R7BB683 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.In this capacitor, the insulation resistance is 100GOhm (the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material).
CC0603KRX7R7BB683 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC0603KRX7R7BB683 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX7R7BB683 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX7R7BB683
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1995
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
    800μm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm