  • CC1206FKNPO9BN682
CC1206FKNPO9BN682
advertisement
Manufacturer No:
CC1206FKNPO9BN682
HK JDW NO:
898-CC1206FKNPO9BN682
Package:
Datasheet:
CC1206FKNPO9BN682
Description:
6.8nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CC1206FKNPO9BN682
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm