  • CC1206KRX7R9BB273
CC1206KRX7R9BB273
advertisement
Manufacturer No:
CC1206KRX7R9BB273
HK JDW NO:
898-CC1206KRX7R9BB273
Datasheet:
CC1206KRX7R9BB273
Purchasing and Inquiry
CC1206KRX7R9BB273 Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.A voltage of 50V can be used for operation.
CC1206KRX7R9BB273 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC1206KRX7R9BB273 Applications
There are a lot of Yageo CC1206KRX7R9BB273 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC1206KRX7R9BB273
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Thickness (Max)
    0.033 0.85mm