  • CC1210KKX5R9BB106
CC1210KKX5R9BB106
advertisement
Manufacturer No:
CC1210KKX5R9BB106
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC1210KKX5R9BB106
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CC1210KKX5R9BB106
Description:
CC 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Quantity:
In Stock : 50
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CC1210KKX5R9BB106
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    2.5mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.106 2.70mm