  • CCF50261RFKR36
CCF50261RFKR36
advertisement
Manufacturer No:
CCF50261RFKR36
Manufacturer:
Vishay / Dale
HK JDW NO:
873-CCF50261RFKR36
Datasheet:
CCF50261RFKR36
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 261Ohm, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
CCF50261RFKR36
  • Diameter
    1.57mm
  • Length
    3.63mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
    Conformal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    261Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    165°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Metal Film
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    330mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Flame Retardant
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Rated Temperature
    70°C